YÜZ İMPLANTLARI

Yüz İmplantları, Çene ve Elmacık Kemiği İmplantları

Çene ve elmacık kemiğinin yüzün estetik oranları ve dolayısıyla estetik görüntüsünde büyük payı vardır. Yüzün oranları değerlendirilirken bu bölgeler mutlaka göz önünde bulundurulur. Çene ve çene ucu problemlerini değerlendirirken, diş kapanımı kontrol edilir. Dişlerin ideal kapanımında olmaması durumunda, once ortodontik tedavi, daha sonra çeneye yapılacak cerrahi girişimlerle hem diş kapanımı, hemde çene ucunun pozisyonu ideal hale getirilir. Diş kapanımı ile ilgili bir sorun yoksa, konu sadece çene ucu ve/veya çene yanı için protezler uygulanabilir. ile sınırlı ise farklı tekniklerden en uygunu seçilir.

Elmacık kemiği incelenirken ise üst çene gelişimine bakılır. Sorun sadece elmacık kemiğinin boyut ve pozisyonunda ise malar protezler, üst çene gelişiminde genel bir yetersizlik varsa ortognathik cerrahi gündeme girer.

Çene ucu ve yanı protezleri

Medpor veya silikon protezler çeşitli şekil ve boyutlarda, çene ucunun büyütülmesinde, şekillendirilmesinde kullanılabilir. Genellikle, ağız içinde küçük bir kesi ile protezin çene ucunda yerleştirileceği cep hazırlanır. İstenilen boyut ve şekilde protez seçilerek yerleştirilir. Çene ucu dışında, çene yan kenarlarının genişletilmesi için dizayn edilmiş protezlerde mevcuttur. Bunların kullanımı da çene ucu protezleri gibidir. Protez yerleştirme işlemi çoğu zaman genel anestez altında yapılır. Ameliyat yaklaşık 45 -60 dakikadır. Protezler açılan cebin durumuna gore bazan küçük vidalarla tespit edilir ve hareketleri engellenir.

İşlem sonrası, çeneye bantlarla tespit yapılır ve 3-4 gün sonra alınır. İlk günlerde, yumuşak gıda ile beslenmek , sert gıdalardan kaçınmak gerekir. Hassasiyet, şişlik , alt dudakta uyuşukluk ilk günlerde beklenir, daha sonra hızla düzelir. Geç dönemde, nadirde olsa, proteze reaksiyon, tespit edilmemişse protezde yer değişikliği, protezin kenarlarının ele gelmesi karşılaşılabilen durumlardır. Protezin törpülenmesi veya değiştirimesi gerekebilir.

Elmacık Kemiği protezleri – Malar protezler

Malar protezler, yağ enjeksiyonları uygulanmaya başlandığından bu yana daha az kullanılmakla birlikte son derece etkili uygulamalardır. Çoğu zaman agız içinde, üst çeneye yakın bir kesi ile yerleştirilmeleri mümkündür. Medpor veya silikon protezler değişik biçim ve boyutlarda hazır olarak üretilmişlerdir, ayrıca silikon bloklardan ameliyat sırasında şekillendirilerek yerleştirilebilirler. Hazır protezlerin biçimleri daha düzgündür ve gerekirse ameliyat sırasında törpülemek, yontmak mümkün olur. Protezlerin, nadirde olsa, yer değiştirme, reaksiyon yapma olasılığı vardır. Sert travmalardan sonra, protez kırılması veya ortaya çıkmaları söz konusu olabilir. Anılan sorunlar yeni cerrrahi girişim gerektirebilir.