KEPÇE KULAK

Kepçe kulak, çocukluk çağında , psikolojik olarak çocukları zorlayan bir sıkıntı kaynağıdır. Alay konusu yapılabilir, çocuğun özgüvenini etkileyebilir. Kulak gelişimi, vücudun diğer dokularından farklı olarak 6 yaş civarında, erişkin boyutlarının %90’ına ulaşır. O nedenle, 6 yaşından itibaren kulağın deformiteleri ve estetik sorunlarının giderilmesi mümkündür.

Kepçe kulakta, 2 ana sorun mevcuttur. Bunların herikisi bir arada veya ayrı ayrı mevcut olabilir. İlki, kulak kepçesinin tümüyle kafa tabanından açık durması, ikincisi ise en dıştaki kulak kıvrımına paralel olarak kulak içinde gelişmiş olması gereken ikinci kıvrımın gelişmemiş olmasıdır.

Kepçe kulak nasıl tedavi edilir?

Tedavi cerrahidir. Tek alternatif, doğumu izleyen aylarda, sorun farkedilirse kulak kıvrımlarına uygun bir sunger atelin kulağa yerleştirilmesi ile şeklin düzeltilmesidir. Bu uygulama, çocukluk veya erişkinlik döneminde yarar sağlamaz. Cerrahi uygulama, lokal anestezi, sedayonla lokal veya genel anestezi altında yapılabilir. Soruna uygun olarak, genellikle kulak arkasında yapılan bir kesi ile kıkırdak şekillendirilir, kafa tabanından uzaksa yaklaştırılır. Kulak memesi büyükse küçültülebilir. İşlem bittiğinde , kulakları saran hafif bir sargı yapılır.

4. gün sargı açılır ve duş yapılmasına izin verilir. 2hafta kadar, geceleri bir bantla kulak korunur. İlk haftalarda, biraz şişlik ve hassasiyet olabilir. Gündelik hayata dönüş ise oldukça hızlıdır.
Kepçe kulakta tedavi zamanlaması nedir?

6 yaş , kulak gelişiminin büyük oranda tamamlandığı bir yaştır. 6 yaşında bu ameliyatlar yapılabilir ve böylece çocuğun okulda, arkadaşları tarafından alay konusu olması önlenebilir. Daha ileri yaşlarda bu ameliyatın yapılmasına engel yoktur.