KARIN GERME APDOMİNOPLASTY
KARIN GERME AMELIYATI SONRASI DIKKAT EDILECEK HUSUSLAR

1. Ameliyattan önce 10 gün süreyle aspirin alınmamalıdır.
2. Ameliyattan önce 3-4 gün süreyle yumuşak gıdalar alınmalı, posalı yiyeceklerden kaçınılmalıdır.
3. Ameliyattan bir gün önce akşam saatlerinde bibalaks suppozotuar ve bağırsak temizliği yapılmalıdır.
4. Size söylenen saatten sonra hiç bir şey yenmemelidir.
5. Ameliyat günü veya daha öncesinde sizin için gerekli olan kan tahlilleri yapılacaktır. Aynı şekilde ameliyat öncesi dönemde anestezi konsultasyonunuz yapılacak ve size uygulanacak anestezi şekline karar verilecektir.
6. Ameliyat öncesi yapılacak işlemin detaylarının planlanması için odanızda bir çizim yapılacaktır. Bunu takiben ameliyat öncesi ve sonrasının kıyaslanmasında gerekli olan fotoğraf çekimleri tamamlanacaktır.
7. Ameliyat sırasında genellikle ilk gün kullanılmak üzere idrar sondası uygulanmaktadır. Ayağa kalkmanızı takiben idrar sondası çekilecektir.
8. Ameliyat sonrasi dönemde V pozisyonu olarak adlandırdığımız bir pozisyonda yatmanız saglanacak, böylece ameliyat bölgenizde oluşacak gerginlik azaltılmaya çalısılacaktır. Bu pozisyon belinizden itibaren gövdenizin 45 derece yükseltildiği pozisyondur. Zaman zaman bacaklarınızı kırarak gövdenize yaklaştırmanıza aynı anda belden itibaren gövdenizi yatar duruma getirmenize müsaade edilir. Ameliyat sonrası ilk saatlerden itibaren bacaklarınızı sık sık hareket ettirmeniz istenir.
9. Ameliyat sonrası karnınızı kavrayan bir karın korsesi uygulanacaktır. Basıncı ayarlanabilen bu korse ameliyat bölgenizin hareketsiz kalmasına ve şişmesinin engellenmesine katkı sağlamak amacıyla kullanılır.
10. Ameliyat sonrasi ilk saatlerde bir şey yemenize izin verilmez. Genellikle ilk beslenme sıvı gıdalarla olur. Rahat gaz cıkarabildikten sonra yumusak gıdalarla beslenmeye geçilir. Ameliyat sonrası ilk haftalarda genellikle öğün sayısını artırmanız ve miktarı kısıtlı tutmanız gaz yapıcı gıdalardan kaçınmanız gerekmektedir.
11. Ameliyat sonrası ilk gün genellikle en sıkıntılı dönemdir. Bu dönemi daha rahat geçirmeniz için ağrı kesiciler ve zaman zaman uyku yapıcı ilaçlar uygulanır.
12. Karın germe ameliyatlarının en çok korkulan komplikasyonu embolidir. Bundan korunmak için gerekli hallerde kan sulandırıcı ilaçlar verilir ve bacaklara varis çorapları uygulanır. Bütün bunlara rağmen emboli gelişebilir. Hastada veya ailesinde emboli öyküsü varsa mutlaka belirtilmelidir. Emboliyi oluşturan mekanizmalardan en önemlisi uzun süren hareketsizliklerdir. Bu nedenle hastanın ayağa kalkmasına izin verilinceye kadar yatak içinde bacaklarını hareket ettirmesi, sık sık kalçanın oynatılması ve aynı pozisyonda yatılmaması yerinde olur. Zaman zaman bacaklara ve baldırlara masaj yapılması faydalıdır.
13. ilk kez kalkmanıza izin verildiğinde size yardım edilecektir. İlk kez kalkarken baş dönmesi ve fenalık hissi hiç nadir değildir. Bunu engellemek için ilk kalkışınızda uzun bir süre yatak kenarında oturmanız ve karşıya bakarak kalkmanız rahatlatıcı olur. Aynı şekilde ilk günlerde ayağa kalktığınızda dik yürümeniz ve gerinmeniz doğru olmaz. Karnınızdaki gerginlik nedeniyle hafifçe eğilmeniz yararlı olur.
14. Ameliyattan sonraki ilk iki gün vücudun ödemli olduğu dönemdir. Bu dönemde vücut su toplar hareketler zorlaşır. Genellikle 3. günden itibaren ödem azalmaya başlar hareketler kolaylaşır.
15. Ameliyattan sonra hastanede kaldığınız süre 2 veya 3 gecedir. Eve gitmenize izin verildikten sonra ilk haftayı ev istirahatinde geçirmeniz beklenir.
16. Ameliyattan sonra 2. haftadan itibaren yavaş yavaş sosyal hayatınıza dönmenize izin verilir. Fakat 6 hafta süreyle ağır işler yapmamanız beklenir.
17. Ameliyattan sonra 6 hafta boyunca sauna, solarium, buhar banyosu, güneş banyosu ve ağır sporlar sakıncalıdır.
18. Genellikle ilk hafta ameliyat bölgenizi ıslatmadan yarım duşlar almanıza izin verilir. 2. haftadan itibaren tam duş alınabilir. 4. haftadan önce havuz ve denize girmenize izin verilmez.
19. Yukarıdaki bilgiler tam karın germe ameliyatı için geçerli bilgilerdir. Mini abdominoplasty olarak adlandırılan ameliyat daha sınırıi sürelidir. Kısıtlamalar daha azdır.
20. Ameliyat kesisi özellikle ameliyat sonrası ilk aylarda (3-4 ay) kırmızı kaşıntılı ve çok belli olabilir. Zaman içinde özellikle 6. aydan sonra ameliyat izinin renginin açılması, kaşıntının azalması beklenir. Bu süreç 2 yıla kadar devam eder. 2. yılın sonunda bile ameliyat bölgesinde deri renginde incede olsa ameliyat izi kalır. Bu izin kilot ve bikini çizgisi içinde kalmasına gayret edilir.
21. Ameliyat sonrası dönemde özellikle göbek altındaki bölgenin uzun süren bazende kalıcı olabilen uyuşukluklar oluşur. Bunların zaman içinde daha iyi olması beklenir.
22. Ameliyat sonrası erken ve geç dönemde gelişebilecek komplikasyonlar şunlardır: Erken Dönem, Kanama, enfeksiyon, hematom, seroma, yara ayrışması. Bunlar genellikle nadir karşılaşılan komplikosyonlardır. Kanama ve hematom olmaması için ameliyat sırasında dren denilen vakumlu bir sistem kullanılır. Bu sistem ameliyat bölgesinde oluşabilecek kanama ve sızıntıların kontrolüne yardımcı olur. Geç Dönem, Kötü iz, asimetriler, Karın duvarında aşırı duyarlılıktır.